Bu Kripto Platformunun CEO’su: 5 Hesaba Erişimi Kaybettik!

Eşler arası (P2P) kripto para borsası Paxful’un kurucusu Ray Youssef, beş banka hesabının kapatıldığını bildirdi. Youssef, bu engelin kriptoların kullanımı için zemin hazırlandığını söylüyor.

Kripto CEO’su, bu 5 bankada yasaklandı

Ray, 20 Mart’ta attığı bir tweet’te yakın arkadaşlarının da hedef alındığını ve banka hesabı açmalarının yasaklandığını ekledi. Bu gelişme için kurucu, merkez bankası kripto para birimlerini (CBDC’ler) piyasaya sürmeye başlarsa daha fazla ayrımcılık riski olabileceğini iddia ediyor. Kendi ifadeleriyle:

Beş banka hesabımı kaybettim ve şimdi arkadaşlarım dernek tarafından banka hesaplarını kaybediyor. Bu ne kadar kötü olursa olsun, bu ekonomik ayrım CDBC’lerle batıda düpedüz apartheid’a dönüşecek. Biri Bitcoin kullandığı için bütün bir sosyal kümeyi kesebilirler.

CBDC’ler merkez bankası tarafından kontrol edilen ve üretimini ihtiyaçlarına bağlı olarak özel veya halka açık bir Blockchain’de kullanıma sunulan dijitalleştirilmiş bir para biçimidir. Bu token’ler, merkez bankalarının bölgesel bankalar gibi aracılar kullanmadan doğrudan vatandaşlara fon dağıtmasına olanak tanıyacak. 

Merkezi otorite kripto kullanımını engelliyor

Bu yenilik övgüye değer ve ilerici bir hareket olsa da, CBDC’lerin merkezi doğası ve merkez bankasının vatandaşların banka hesaplarını izleme yeteneği hükümetleri daha da güçlendiriyor. Youssef’in hesaplarını kaybettikten sonra paylaştığı bir endişe ve ortaklarından birinin “Bitcoin kullandığı” için banka hesabı açması yasaklandı.

Youssef’in hesaplarını neden kaybettiği ve bu banka hesaplarının nerede olduğu hemen belli değil. Aynı zamanda, Bitcoin de dahil olmak üzere diğer kripto dostu bankalara aktardığı miktarı açıklamadı.

Paxful kripto piyasasının Arjantin temsilcisi

Paxful, dünyanın en büyük eşler arası (P2P) borsalarından birisidir. Bazıları, düşük profilli olması gerektiğini söyleyerek kurucuyu banka hesaplarını kaybetmekle suçladı. Bankaların yaptığı yasa dışı olsa da, çevrimiçi varlığı ve kripto hakkındaki yorumları, özellikle P2P kripto borsası ile olan ilişkisi düşünüldüğünde, onu kolay bir hedef haline getiriyor.

Geçen hafta, ABD’deki bankacılık krizinin ortasında, Paxful kullanıcıların 35 milyon doların üzerinde kripto para işlemini üstlendi. Platform, Arjantin, Venezuela ve Sahra altı Afrika gibi enflasyonun zorlu olduğu ülkelerde yaygın olarak kullanılıyor.

Son veriler, Arjantin’deki enflasyonun 1990’lardaki hiperenflasyonun sona ermesinden bu yana ilk kez %100’ün üzerine çıktığını gösteriyor. Aralık 2022’de Paxful, Ethereum’u platformundan kaldırdı. Kurucu, Blockchain’in PoS geçmesinin ardından menkul kıymet ve merkezi hale geldiğini belirtti.

Ethereum Shanghai hard fork için tarih netleşti

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Shanghai yükseltmesinin 12 Nisan’da uygulanmasına karar verildi. Bu tarihte, 2020’de Ethereum ağına kitlenen ETH’lerin para çekme işlemleri aktif hale gelecek. Paxful, PoS’a geçişi gerekçe gösterip bu mekanizmayı destekleyemeyeceğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir