Bunun adı nabza göre şerbet! Süleymancılara onay, Menzil cemaatine çirkin çifte standart

  • HABER 7 – ÖZEL

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimler öncesinde partilerin ittifak görüşmeleri sürüyor. Kamuoyu araştırmacıları ve uzmanların genel kanaatine göre seçimlerin, AK Parti, MHP ve BBP bileşeninden oluşma Cumhur İttifakı ile CHP, İyi Parti, Deva Partisi, GP, SP ve DP’nin oluşturduğu altılı masa arasında geçmesi bekleniyor.

Partilerin siyasi oluşumlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve derneklerle kurduğu dirsek teması ise sürüyor. Bu doğrultuda önceki gün Menzil cemaatinin Cumhur İttifakı’nı destekleme kararı aldığı gündeme gelmiş, bu hamle altılı masa güdümündeki muhalif yayın organları üzerinden taraflı biçimde işlenmişti.

TÖHMET ALTINDA BIRAKTILAR!

Tekke‘, ‘Tarikat‘, ‘Zaviye‘ gibi argümanları ileri sürüp hedefe koyucu nitelikte paylaşımlar yapan, tek bir yerden emir almışçasına Menzil cemaatinin hocası Abdülbaki Erol’un aynı fotoğrafını kullanan taraflı yayın organları, benzer reaksiyonu Süleymancılara karşı göstermedi. Nitekim Süleymancıların 14 Mayıs’ta altılı masayı destekleme kararı aldıkları iddia edilmişti. 

Muhalif T24, Menzil cemaatini töhmet altına bırakma pahasına ‘tarikat’, ‘siyaset’ ve ‘ticaret’ tanımlarını başlığa taşırken, Evrensel gazetesi, “Menzil tarikatından malumun ilamı: Seçimlerde Cumhur İttifakını destekleyecekler” ifadesini kullandı. 

Menzil cemaatinin kararını açıklamasının akabinde bu kez sosyal medyada bazı muhalif sayfalar üzerinden Abdülbaki Erol hocanın aynı fotoğrafı paylaşıldı. Muhalif basın organları, Erol hocanın bu fotoğrafını cemaati töhmet altında bırakacak her haberde kullandığı biliniyor.

Fakat altılı masadan yana olan tutumuyla bilinen basın yayın organları, Millet İttifakı’nı destekleme kararı aldığı iddia edilen Süleymancılara dair tek bir haber yapmadı.

İCMALCİ BAŞ’I DA GÖRMEZDEN GELDİLER

Diğer taraftan CHP’nin gün içerisinde Bağımsız Türkiye Partisi’ne ziyarette bulunmuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’ı genel merkezinde ziyaret ederek ‘istişare‘ içerisinde olunduğunun mesajını verdi.

2020’de hayatını kaybeden Haydar Baş’ın kurduğu BTP de dini tarafıyla öne çıkıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB), 2019 yılında yayınladığı “Dini-Sosyal Teşekküller, Geleneksel Dini-Kültürel Oluşumlar ve Yeni Dini Yönelişler” başlıklı raporda, BTP’nin arka planında yine Haydar Baş’ın yer aldığı ve kendisini ‘Şeyh’ olarak ilan ettiği İcmalcilere dikkat çekiliyor.

Raporda Haydar Baş’ın Şiiliğe kayan eğilimi hakkında, “Başlangıç itibariyle, Kadiri-tasavvufi çizgide bir din anlayışına sahip olduğu izlenimi veren Baş’ın, özellikle son dönemde yazdığı eserlerde, yazılı ve görsel medyaya yansıyan görüşlerinde Şii vurgulu söylemlerin ön plana çıktığının gözlemlendiği” ifadelerine yer veriliyor.

Fakat muhalif yayın organları, Süleymancılar örneğinde olduğu gibi Haydar Baş’ın kendini ‘Şeyh’ ilan ettiği harekete yönelik de herhangi bir paylaşımda bulunmadı. Menzil cemaati aleyhinde yürütülen çifte standart ise geniş kitlelerin tepkisini çekti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir