DAO modeline geçen Arbitrum, yeni kripto varlığı ARB’yi airdrop ile dağıtacak

Investing.com – Ethereum ağında katman-2 çözümü olarak olarak çalışan Arbitrum, merkezsiz özerk organizasyon (DAO) yönetişim modeline geçiyor. Protokol, ayrıca ARB adlı bir kripto varlık ihraç ederek bu varlığı yönetişim tokeni olarak kullanacak. 

10 milyarlık arza sahip olacak ARB, Arbitrum DAO hazinesine, Arbitrum protokolün arkasındaki şirket Offchain Labs’a, Offchain Labs yatırımcılarına, Arbitrum platformunu kullananlara ve katman-2 ağını kullanan diğer DAO’lara airdrop yoluyla dağıtılacak.

ARB airdropu ne zaman gerçekleşecek?

Katman-2 ağı Arbitrum, dün yönetişim modeli olarak DAO’nun benimsendiğini duyururken ihraç edilen yeni tokeni ARB’nin 23 Mart’tan itibaren hak sahiplerine dağıtılacağını duyurdu. 

Yeni kripto paranın başlangıç arzı 10 milyar adet olarak belirlendi. Resmi sitedeki bilgilere göre ARB’nin yıllık enflasyonu oranının azami %2 olması bekleniyor. ARB tokenleri, geçen ay Arbitrum One’daki 58.642.080 blok yüksekliğinden önce Arbitrum platformunu kullananlara ve DAO’lara dağıtılacak.

ARB ihracıyla ilgili yapılan açıklamada yatırımcı ve ekibe dağıtılacak tokenlerin 4 yıllık bir kilitlenme dönemi olduğu belirtildi. İlk kilit açılımı bir yıl içinde gerçekleşecek ve ardından 3 yıl boyunca kilit açılışları aylık olarak yapılacak.

ARB arzının %56’sı topluluk tarafından kontrol edilecek ve %44’ü ise Offchain Labs’ın yatırımcılarına ve ana katkıda bulunanlara tahsis edilecek. ARB varlıkları, yalnızca protokol yönetişiminde kullanılacak ve token sahipleri ağdaki kod değişiklikleri tekliflerini oylama olanağına sahip olacak. 

Yeni bir yönetişim modeline geçen Arbitrum ekosisteminde Blockchain ağındaki eylemler ARB sahibi olan topluluk üyeleri arasında yapılan oylamayla belirlenecek. Bunun yanında Offchain Labs tarafından yapılan açıklamada DAO modelinin haricinde  geliştiricilerin Arbitrum teknolojisini kullanarak üçüncü katman (L3) Blockchain ağı oluşturması için izin gerektirmeyen bir çözüm olarak Arbitrum Orbit’in lanse edileceği duyuruldu.

Geçen yıl katman-2 sektöründe Arbitrum’un rakiplerinden Optimism de benzer bir hamlede bulundu. Nisan 2022 döneminde OP tokenini piyasa süren Optimism’a göre Arbitrum bu konuda biraz geç hamle yaptı. Ortalama 1,44 dolar seviyelerinde işlemlere başlayan OP, son bir yılda dalgalı bir seyir izledikten sonra yılbaşından bu yana yukarı yönlü ivmesini artırarak %250 değer artışıyla Şubat ayında 3,29 dolara yükseldi ve tüm zamanların en yüksek değerini gördü.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir