Ekrem İmamoğlu: “Ağır Hasar Alacak Bina Sayısı Yaklaşık 90 Bin”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu olası İstanbul depremi hakkında konuştu. Binaların son durumunu açıklayan İmamoğlu, ‘İstanbul’da ağır hasar alması mümkün olan olası bina sayısı yaklaşık 90 bin’ ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve bilim insanlarının katılımıyla Adana’da ‘Bilimin Rehberliğinde Depreme Dayanıklı Kent Paneli’ düzenlendi.

Panelde konuşan Ekrem İmamoğlu, olası İstanbul depremine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu, “İstanbul’da en iyimser ihtimalle ağır hasar alması olası olan bina sayısı yaklaşık 90 bin.” dedi.

‘Bir siyasetçinin başına gelebilecek en kötü şeylerden biri sorumluluk taşıdığı toplumla olan güven ilişkisini kaybetmesidir. Kaygı gidermek adına gerçekleri eğip bükemezsiniz. durum neyse biz onu paylaşacağız.

Konut üretimi sorunlu. Birçok ülkede, tümüyle neredeyse yerel yöneitm sorumluluğunda. Türkiye’de ise merkezi yönetimin aygıtı haline gelmiş olan TOKİ sorumlu bu alandan, bu yanlıştır.

Türkiye merkeziyetçi bir ülkedir. Geçmişte bu gerekli olabilir ama bugün şartlar değişti. Kentler hayatın her alanında öne çıkıyor. Yerel yönetimler merkezi yönetimin payandası olarak kabul edilirse dünya ölçeğinde başarılı olunamıyor. İstanbul’da en iyimser ihtimalle ağır hasar alması olası olan bina sayısı yaklaşık 90 bin. İstanbul’da bina bazlı yapılması gereken dönüşüm projeleri Ankara’dan mı yoksa İstanbul’dan mı yapılır?’

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamaları ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir