Hakim karşısına çıkan Donald Trump suçlamaları reddetti

Eski ABD Başkanı Donald Trump, federal mahkemede, 2020 başkanlık seçimi sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimi iddiasıyla yürütülen “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmaları kapsamında kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Donald Trump, geniş güvenlik önlemleri altında geldiği başkent Washington DC’de, 6 Ocak 2021’de saldırıların olduğu ABD Kongre binasının hemen yakınındaki Elijah Barrett Prettyman adliye binasında hakim karşısına çıktı.

Adliyeye gelen Trump’ın gözaltı uygulaması gereği içeride önce parmak izi alındı. Ardından hakim karşısına çıkan Trump kendisine yöneltilen 4 suçlamayı da reddetti.

Salonda, Trump hakkında yürütülen soruşturmalara özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith de hazır bulundu.

Davayı izlemek için mahkeme salonuna çok az sayıda gazeteci alındı, kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu ve bilgisayar gibi ses kayıt cihazlarına izin verilmedi.

TRUMP: HİLELİ BİR SEÇİME MEYDAN OKUDUM

Mahkemeye gelmeden önce kendi sosyal medya platformu TruthSocial’da yaptığı paylaşımda Trump, “Şimdi bozuk, hileli ve çalınmış bir seçime meydan okuduğum için gözaltına alınmak üzere Washington DC’ye gidiyorum. Bu, büyük bir onur çünkü sizler için gözaltına alınıyorum. Amerika’yı yeniden mükemmel yap” ifadelerini kullandı.

Trump, Biden ve ailesinin yabancı ülkelerden rüşvetler dahil milyonlarca dolar çaldığını ileri sürerek, kendisine uygulanan muamelenin adil olmadığını savundu. Trump, ülkesinin geriye gittiğini iddia etti.

BİDEN, MAHKEMEYİ TAKİP ETMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ

Bu hafta tatilde olan ABD Başkanı Joe Biden, sabah saatlerinde Delaware’de bisiklet turuna çıkmıştı.

Gazetecilerin, Trump’ın bugünkü mahkemesini takip edip etmeyeceğine ilişkin sorusuna Biden, “Hayır.” yanıtını vermişti.

TRUMP’A YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR NELER?

Eski ABD Başkanı Trump’a 1 Ağustos’ta “ABD’yi yanıltmak için komplo kurma”, “resmi bir süreci engellemek için komplo kurma”, “resmi bir süreci engelleme ve engellemeye teşebbüs”, “seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını engellemek için komplo kurma” suçlamaları yöneltilmişti.

Trump’a yöneltilen ilk suçlama, başkanlık seçimi sonuçlarının toplandığı, sayıldığı ve onaylandığı devlet işlevini bozmak ve engellemek üzere hile yaparak ABD’yi yanıltmak için komplo düzenlediği yönünde.

İddianamedeki ikinci ve üçüncü suçlama ise Trump’ın 6 Ocak 2021’de Kongre’de seçim sonuçlarının onaylanması için toplanılmasını engellemeye yönelik eylem ve girişimde bulunduğu iddiasını barındırıyor. Bu kapsamda iddianamede Trump’ın, Kongre saldırısına giden süreçteki açıklamalarından örnekler bulunuyor.

Son olarak Trump’a, seçmenlerin oy kullanma ve oylarının sayılmasına yönelik anayasal haklarını kullanmaları sırasında bir veya birden fazla kişiye baskı yapmak, tehdit etmek gibi yöntemler uygulanması yönünde komplo kurduğu suçlaması yöneltiliyor.

Trump’ın, “2020 Başkanlık Seçimi’ni kaybetmesine rağmen iktidarda kalmaya kararlı olduğu” ifadesine yer verilen iddianamede, eski Başkan’ın seçim sonuçlarıyla ilgili yalanlar yaydığı ve bu yalanların Kongre baskınını körüklediği ileri sürülmüştü.

İddianamede, Trump’ın seçim sonuçlarını değiştirmeye yönelik çabalarına yardım ettiği öne sürülen ancak isimleri paylaşılmayan 6 “iş birlikçiden” bahsedilmişti.

Trump’ın savunma avukatlarından John Lauro, suçlamaların “ifade özgürlüğü ve siyasi konuşmaya saldırı” niteliğinde olduğunu savunmuştu.

ABD’de sağcı gruplar ve eski ABD Başkanı Donald Trump destekçileri, 6 Ocak 2021’de, Trump’ın seçimde hile olduğunu iddia ettiği mitinginin ardından seçim sonuçlarının onaylanması için oturumun yapıldığı Kongre binasını basmıştı. Baskında 1’i polis 5 kişi hayatını kaybetmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x