Mısırla yeni dönem: Çavuşoğlu ve Şukri’den ortak basın toplantısı

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Normalleşme yolunda adım atmaktan memnunuz.

Bundan sonra birbirimizi daha sık ziyaret edeceğiz. İki ülke arasındaki mekanizmaları yeniden canlandıracağız.

Kardeşlik bağlarımızı yeniden güçlendirmek için bir çaba ortaya koyduk. Cuımhurbaşkanı Erdoğan ve Sisi’nin Doha’daki görüşmesinin ardından ilişkilerin tekrar canlandırılması için görevlendirildik.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

İlişkilerimizin normalleşmesinde ekonomik kalkınma ikili ilişkilerin geliştirilmesini önemsiyoruz. Görüş ayrılıklarımız olacaktır bu doğaldır kardeşler arasında olur. Ama ne olursa olsun ilişkilerimizi nasıl geliştirebilirizi konuşacağız. Bağlarımızı koparmamak için elimizden geleni yapacağız.

Bugün bölgesel konuları da değerlendirdik. 

“DAHA FAZLA YATIRIMI TEŞVİK EDECEĞİZ”

Firmalarımızı daha fazla yatırım için teşvik edeceğiz, Mısır’ın en çok ihracat yaptığı ülke Türkiye’dir biz bundan memnuniyet duyuyoruz. 

Akrabalık ve kardeşlik bağlarımızı güçlendirmemiz gerekiyor. Ulaştırma ve turizm ile ilgili bazı hatların tekrar açılmasında fayda var. Aradaki boşluğu doldurmak için her zamankinden daha çok teşvik yapılacak. Açığı doldurmak için yoğun çalışmamız gerekiyor.

Kardeşimiz Şukri’ye teşekkür ediyorum. Misafirperverliğiniz için çok teşekkür ediyoruz.

YENİ DÖNEM

İlişkimizi geliştirmek için hangi adımları atabileceğimizi konuştuk. Diplomatik ilişkilerimizi en yüksek noktaya çıkarmak istiyoruz. En kısa sürede diplomatik ilişkiler üst düzeye çıkacak. Siyasetten eğitime, ekonomiden turizme kadar her alanda işbirliklerimiz geliştireceğiz.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri yaptığı açıklamada ” İkili ilişkilerde her türlü adımı atmaya hazırız. Türkiye ve Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesi iki ülkenşn de çıkarınadır” ifadelerini kullandı.

NORMALLEŞME TAKVİMİ

Doha’daki görüşmenin ardından cumhurbaşkanlarımız kendilerinin tekrar bir araya gelmesi için bizden çalışma istemişlerdir. Bugün biz bir araya geldik en kısa süre için kendilerini ülkemzde ağırlamayı istediğimizi ilettim. Karşılıklı buluşma için gerekli adımları atacağız. Seçimden sonra Sisi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan bir araya gelecektir. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Zamanına kendileri karar verecektir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir