SEC, Bu Bitcoin Borsasına Dava Açtı: Borsa Kapandı!

ABD’li düzenleyici SEC tarafından dava edilen, kurucusunun müşteri fonlarını zimmete geçirmekle suçlandığı Bitcoin borsasının tüm faaliyetleri durduruldu.

SEC tarafından dava edilen Bitcoin borsası kapandı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin borsası Beaxy ve kurucusu Artak Hamazaspyan’ın kayıtsız bir borsa ve aracı kurum işletme gerekçesiyle resmen kapandığını duyurdu. SEC ayrıca borsanın yerel tokeni BXY ile gerçekleştirdiği kayıtsız satışlardan yasa dışı olarak 8 milyon dolar topladığını iddia etti. Hamazaspyan’ın “en az 900.000 doları kumar dahil olmak üzere kişisel kullanım için zimmetine geçirdiği” belirtildi.

Yöneticiler Nicholas Murphy ve Randolph Bay Abbott da Beaxy’yi koruyan Windy adlı yönettikleri bir şirket aracılığıyla suçlandılar. SEC’in iddiasına göre Windy, Beaxy Platformu aracılığıyla borsa, takas kurumu veya komisyoncu olarak kayıtlı olmadığı için menkul kıymetler yasalarını ihlal etti.

Borsa, web sitesinde “işimizle ilgili belirsiz düzenleyici ortam” nedeniyle işlemlerini askıya aldığını duyurdu. Açıklamada, “Düzenleyicilere elimizden gelen her şekilde yardımcı olmak için sürekli olarak bilgi, veri ve röportajlar sağlayarak SEC ile iki yılı aşkın bir süredir işbirliği yapmayı açıkça taahhüt ettik” ifadesi yer aldı.

SEC icra başkanı Gurbir S. Grewal yaptığı açıklamada, “Bir kripto aracısı tüm bu fonksiyonları tek bir çatı altında birleştirdiğinde – bizim iddia ettiğimiz gibi Beaxy yaptığında – yatırımcılar ciddi bir risk altındadır. İşlevlerin bulanıklaşması ve tescil eksikliği, yatırımcıları korumak için tasarlanan düzenlemelerin Beaxy tarafından takip edilmediği ve hatta tanınmadığı anlamına geliyordu.”

Büyük resim

SEC uygulama eylemleri, Coinbase ve Kraken gibi büyük borsaların yanı sıra Tron’dan Justin Sun gibi daha küçük ama iyi bilinen kripto liderlerinin hedeflerinde olmasıyla birlikte hararet noktasına ulaşıyor gibi görünüyor. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Binance, SEC ve CFTC’den gelen davalarla karşı karşıya.

SEC Başkanı Gary Gensler bir basın açıklamasında, “Beaxy ve bağlı kuruluşlarının, Komisyon’a kaydolmadan ve bu faaliyetleri yöneten açık, zamana göre test edilmiş kurallara uymadan borsa, komisyoncu, takas kurumu ve tacir işlevlerini yerine getirdiğini iddia ediyoruz” dedi.

Davanın arka planı

2019 yılında, Windy, Brian Peterson ve onun şirketleri olan Braverock Entities ile “BXY için piyasa yapıcılığı hizmetleri sağlama” anlaşması yapmıştı ve daha sonra bir şirket “başka bir menkul kıymet için benzer bir piyasa yapıcılığı anlaşması yapmıştı.” Bu durum, Peterson ve Bravework’un kayıtlı olmayan menkul kıymetler satıcıları olduğu anlamına geliyordu ve SEC tarafından bu şekilde nitelendirildi.

Windy, Murphy, Abbott ve Peterson, kayıt dışı bir borsa, takas ajansı, komisyoncu ve satıcı olarak tüm faaliyetlerini durdurma ve Beaxy platformunu kapatma konusunda anlaştılar. Ayrıca,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir