SEC Bu Kripto Para Şirketine Dava Açtı: Ponzi İddiası!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para dolandırıcılığı iddiasıyla BKCoin’e karşı acil işlem başlattı. SEC, BKCoin ve müdürü Kevin Kang’ın 55 yatırımcıdan yaklaşık 100 milyon dolar topladığını açıkladı.

SEC’ten kripto para şirketi BKCoin’e Ponzi suçlaması

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Miami merkezli yatırım danışmanı BKCoin Management LLC ve müdürü Kevin Kang’ın kripto para dolandırıcılık planıyla bağlantıları nedeniyle varlıklarına el koymak için acil durum davası açtı. Mali düzenleyici, 6 Mart tarihli bir basın açıklamasında, BKCoin’in 55 yatırımcıdan yaklaşık 100 milyon dolar topladığını söyledi. SEC ayrıca şunları ekledi:

BKCoin ve Kang, paranın bir kısmını Ponzi benzeri ödemeler yapmak ve şahsı için kullandı.

SEC, BKCoin’in eylemlerinin federal menkul kıymetler yasalarının dolandırıcılıkla mücadele hükümlerinin ihlali olduğunu söyledi. Mali düzenleyici, BKCoin ve Kang’ın yatırımcılarına yatırımlarının kripto varlık ticareti için kullanılacağını söylediğini iddia etti. Yatırım şirketi ayrıca ‘ayrı yönetilen hesaplar ve beş özel fon aracılığıyla’ yatırımcılar için getiri sağlama sözü verdi.

SEC, sanıklara karşı ihtiyati tedbir ve çeşitli cezalar istiyor

Düzenleyici, BKCoin ve Kang’ın fon yapısını göz ardı ettiğini, yatırımcıların fonlarını birleştirdiğini ve yatırımcılara Ponzi benzeri ödemeler yapmak için 3,6 milyon dolar kullandığını iddia etti. Bunun yanı sıra Kang, yatırımcıların yaklaşık 371.000 dolarlık parasını zimmete geçirmekle de suçlandı. SEC’e göre Kang, parayı tatiller, spor etkinlikleri biletleri ve New York City’deki bir daire için ödemek için kullandı.

SEC, Kang’ın yatırımcıların fonlarının bu hileli kullanımını ‘üçüncü taraf yöneticiye şişirilmiş banka hesap bakiyeleri ile değiştirilmiş belgeler sağlayarak’ gizlemeye çalıştığını kaydetti. Bu arada BKCoin, herhangi bir zamanda böyle bir görüş almadığı halde ilk dört denetçiden denetçi görüşü aldığı yalanını da ekledi. SEC’in Miami ofisi bölge müdürü Eric I. Bustillo şunları söyledi:

Yatırımcılar paralarını kripto para ticareti için sanıklara emanet ettiler. Bunun yerine, sanıklar paralarını kötüye kullandılar, sahte belgeler oluşturdular ve hatta Ponzi benzeri davranışlarda bulundular. Bu eylem, kripto para arenası da dahil olmak üzere tüm menkul kıymetler sektörlerinde yatırımcıları korumaya ve dolandırıcılığı ortadan kaldırmaya yönelik devam eden taahhüdümüzü vurguluyor.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere SEC, sanıklara karşı kalıcı bir ihtiyati tedbir, görevden alma ve hukuki ceza istiyor. Ayrıca SEC, Bison Digital LLC’nin BKCoin’den yaklaşık 12 milyon dolar aldığının iddia edildiğinin altını çizdi. SEC, mahkemenin kendisine bu firmaya karşı acil yardım davaları ve bir alıcı atanması izni verdiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir