Uzay yolculuğunda bir ilk! Gözler dünyanın ilk 3D yazıcıyla üretilen roketinde…

Uzay sektöründe dev firmalar arasında yarış devam ederken, finansal olarak aşılması gereken maliyetler bulunuyor. Relativity Space isimli şirketin 3D yazıcı kullanarak ürettiği ‘Terran 1′ roketi ise bu maliyetleri azaltmayı planlıyor. Ancak geçtiğimiz gün iki kez fırlatma testine sokulan roket, başarısız oldu.

Dünyanın ilk 3D baskı roketi

Relativity Space’in dünyanın ilk 3D baskı roketini fırlatma konusundaki planı suya düştü. Cumartesi günü gerçekleştirilen test kapsamında Terran 1 isimli roket, iki başarısız denemede bulundu. İlk fırlatma hava ihlalleri nedeniyle ertelendi. Ertelenen fırlatma; bir uydunun, uzay aracının menziline girmesiyle yeniden durduruldu.

Bu iki aksiliğe rağmen son bir fırlatma girişimi daha gerçekleştirildi. Ancak şirket, Terran 1’in motorları ateşleyemediğini fark edince fırlatmayı iptal etti. Bu aksamaya rağmen, roketin hala hayatta olduğunu ve yakında daha fazla bilginin paylaşılacağını söyledi.

Yüzde 85’i 3D ile hazırlandı

Terran 1, tüm malzemeleri ve 10 motoru dahil olmak üzere kütlesinin yüzde 85’i 3D baskı ile hazırlanan bir roket. Fırlatış denemeleri başarısız olsa da uzay yolculuğu teknolojisinde önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor.

Üretim sürecinin zamanla roketleri daha ucuz ve daha hızlı hale getirmesi bekleniyor. Şirket, Terran 1 roketini sadece 60 günde geliştirdiğini ve özel görevlerin tamamlanmasının yaklaşık 12 milyon dolara mal edildiğini ortaya koydu.

ShiftDelete’in haberine göre, Relativity Space’in bir diğer hedefi ise uzay aracının yaklaşık yüzde 90’ını 3D yazıcıda hazırlanmış parçalardan yapmak. 3D baskı roket için yeni fırlatışın testinin ne zaman yapılacağı hakkında detaylar şimdilik belli değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir