ABD, Güney Kore ve Japonya Kuzey Kore’nin Rusya’ya askeri teçhizat satışını kınadı

ABD, Güney Kore ve Japonya’nın, Kuzey Kore’nin Rusya’ya “Ukrayna hükümeti ve halkına karşı kullanılmak üzere” askeri teçhizat ve mühimmat satışını şiddetle kınadığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin ve Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko tarafından yayımlanan ortak açıklamada, söz konusu satışların birçoğunun tamamlandığının teyit edildiği aktarılarak “bu tür silah tedariklerinin Rusya’nın saldırısında insan kaybını önemli ölçüde artıracağı” belirtildi.

Kuzey Kore’den Rusya’ya satılan askeri teçhizatın Ukrayna hükümeti ve halkına karşı kullanılacağı vurgulanan açıklamada, ABD, Japonya ve Güney Kore’nin bu satışı şiddetle kınadığı bildirildi.

Açıklamada, üç ülkenin Rusya’nın Kuzey Kore’den askeri teçhizat edinme girişimlerini ifşa etmek üzere uluslararası toplumla çalışmaya devam edeceği belirtilerek “Rusya’nın Kuzey Kore’den yardım alarak savaşı uzatma girişimi karşısında Ukrayna’nın egemenliğini ve Rusya’nın saldırısına karşı koyma çabalarını destekleme kararlılığımızı sürdürüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

“Rusya’nın Kuzey Kore’ye sağladığı her türlü askeri malzemeyi yakından takip ediyoruz”

Açıklamada, Kuzey Kore’nin Rusya’ya “verdiği destek karşılığında kendi askeri kabiliyetlerini geliştirmek için yardım arayışında olduğu” kaydedilerek “Rusya’nın Kuzey Kore’ye sağladığı her türlü askeri malzemeyi yakından takip ediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Kuzey Kore’ye veya Kuzey Kore’den silah satışının yanı sıra Kuzey Kore’nin kitle imha silahları, balistik füze veya konvansiyonel silah programlarıyla ilgili belirli kalemlerin satışı ve teknik işbirliğinin, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin birçok kararını ihlal edeceğine dikkati çekilen açıklamada, Kuzey Kore’ye nükleer veya balistik füzelerle ilgili teknoloji satışından “derin endişe” duyulduğu vurgulandı.

Açıklamada, böyle bir satışın bölgesel güvenliğe zarar vereceği, Kore Yarımadası’nda ve dünya genelinde barış ve istikrarı tehdit edeceğinin altı çizilerek Kuzey Kore ve Rusya, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymaya ve bunları ihlal eden tüm faaliyetlerini derhal durdurmaya çağrıldı.

ABD, Kuzey Kore’nin, Rusya’ya askeri teçhizat gönderdiğini öne sürmüştü

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, 13 Ekim’de, Kuzey Kore’nin Ukrayna’da kullanılmak üzere Rusya’ya silah temin ettiğini belirterek “Elimizdeki bilgiler, Kuzey Kore’nin son haftalarda Rusya’ya 1000 konteynerden fazla askeri teçhizat ve mühimmat sağladığını gösteriyor.” ifadesini kullanmıştı.

Kirby, Kuzey Kore’nin ise bu desteğinin karşılığında Rusya’dan savaş uçakları, füzeler, zırhlı araçlar ve balistik füze üretim ekipmanı ile diğer ileri teknolojiler dahil askeri yardım talep ettiğini düşündüklerini aktarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x