Burnumuzun dibinde ABD-PKK alçaklığı! Türkiye’den ilk açıklama

SON DAKİKA HABERİ: Milli Savunma Bakanlığı kaynakları ABD’nin Suriye’de PKK/YPG ile ortak tatbikat yapmasına ilişkin sorulara, “ABD’nin Suriye’de terör örgütü PKK/YPG-SDG ile faaliyetlerini  yakından takip ediyoruz. ABD’den beklentimiz, bu terör örgütüne verdiği tüm yardım ve desteği sonlandırması ve bizim terörle mücadelemize samimi destek vermesidir” yanıtını verdi. 

Milli Savunma Bakanlığı faaliyetlerine ilişkin haftalık basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:

Öncelikle; savaşların olmadığı, çocukların ölmediği bir dünya dileğiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü bir kez daha kutluyoruz.

Ayrıca, ‘Biz bir millet, iki devletiz’ sözüyle iki ülke halkının da gönüllerinde büyük bir yer edinen Can Azerbaycan’ın Millî Lideri Merhum Haydar Aliyev’i, vefatının 20’inci yılında rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Millî Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumları, ülkemizin ve vatandaşlarımızın savunma ve güvenliği için kendisine tevdi edilen tüm görevleri azim ve kararlılıkla yerine getirmeye; daha büyük, daha güçlü bir Türkiye için büyük bir şevk ve gayretle çalışmaya devam etmektedir.

IRAK VE SURİYE’DE 43 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve sınır ötesinde kesintisiz bir şekilde ve başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil son bir haftada 43 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

Ayrıca, Irak’ın kuzeyindeki Gara, Metina, Hakurk ve Kandil’de bulunan terör hedeflerine yönelik 11 Aralık’ta icra edilen hava harekâtlarıyla içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 13 hedef başarıyla imha edilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir.

3 PKK’LI HABUR’DA TESLİM OLDU

Ayrıca, geçtiğimiz hafta içerisinde 3 PKK’lı terörist Habur’daki Hudut Karakolumuza teslim olmuştur. Teröristler için tek çıkış yol Türk adaletine teslim olmaktır.

Gereken yer ve zamanda terör yuvalarını yerle bir etme irade ve kararlılığımız; artan bir etki ve yoğun bir baskıyla sürecek, eli kanlı teröristler bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar amasız ve amansız bir şekilde devam edecektir.

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde, 12 Aralık’ta bölücü terör örgütü mensupları tarafından yapılan saldırıda şehit olan kahraman silah arkadaşımız Piyade Teğmen Eril Alperen Emir’e bir kez daha Allah’tan rahmet; kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır diliyoruz. 

“SURİYE’DEN 7 TACİZ VE SALDIRIYA GEREKLİ KARŞILIK VERİLDİ”

Diğer taraftan Suriye’de, harekât alanlarımızda oluşturulan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırı girişimleri de devam etmektedir.

Nitekim, son bir haftada birliklerimize yönelik gerçekleştirilen 7 taciz ve saldırıya gerekli karşılık verilerek 19 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

 • Güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi için gerekli tüm tedbirler alınmakta,
 • Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

BU HEAFTA 7 TERÖRİST YAKALANDI

Cumhuriyet tarihimizin en yoğun ve etkin tedbirleri ile korunan hudutlarımızda;

 • Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 227 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 3’ü FETÖ, 3’ü PKK’lı ve biri de DEAŞ’lı olmak üzere, 7’si terör örgütü mensubudur.
 • 3.374 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.
 • Ayrıca, icra edilen operasyonlarda geçtiğimiz hafta içerisinde 143 kilogram uyuşturucu ele geçirilmiştir.

Sınır güvenliğinde etkin tedbirler alınmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilgili bakanlık ve kamu kurumları ile koordineli olarak devam edilecektir.

GAZZE’YE İNSANİ YARDIM DEVAM EDİYOR!

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; terörle mücadele ve hudut güvenliği ile mavi ve gök vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizin korunmasının yanı sıra bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı da sürdürmektedir.

Filistin’de vahşete dönüşen şiddet eylemlerini kabul etmediğimizi bir kez daha vurguluyor, Gazze ile ilgili başından beri ortaya koyduğumuz insani, vicdani, adaletli tutum ve yaklaşımımızı bugün de sürdürüyoruz.

Beklentimiz; barışa giden tüm gayretlerin gösterilmeye devam edilmesi ve derhâl kalıcı bir ateşkes ilan edilmesidir.

1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan egemen, bağımsız ve coğrafya bütünlüğüne sahip bir Filistin, sadece barış için değil, hem bölgesel hem de uluslararası istikrar için şarttır.

Ülkemizin Gazze’ye yönelik insani yardımları kapsamında Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumlarla koordineli olarak;

 • 12 Aralık’ta A400M uçağımız ile 2 ton tıbbi malzeme ve 10 sağlık personeli bölgeye ulaştırılmış; çoğunluğu acil tedaviye ihtiyaç duyan 68 hasta ve 61 refakatçiden oluşan toplam 129 Gazzeli kardeşimiz daha ülkemize getirilmiştir.

Diğer yandan Sayın Bakanımız tarafından;

 • 8 Aralık’ta İran’ın, 12 Aralık’ta ise İspanya’nın Ankara Büyükelçileri kabul edilmiş,
 • 13 Aralık’ta Bakanlığımızın 2024 yılı bütçe teklifi ile savunma ve güvenliğe yönelik faaliyetlerimiz hakkında TBMM Genel Kurulunda sunum yapılmıştır.

EĞİTİM-TATBİKAT FAALİYETLERİ / ULUSLARARASI GÖREVLER

Birçok coğrafyada başarıyla görev yapan kahraman ordumuz; hâlihazırda yürüttüğü tüm operasyonları ve görevleri ile eş zamanlı olarak eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de aralıksız sürdürmektedir.

 • Steadfast Jackal, On Guard, GRIFFIN FORCE-2023, Short Notice Exercise-SNEX 23 tatbikatları başarıyla icra edilmiştir.
 • Müşterek çalışabilirliği sağlamak maksadıyla Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İkili SAT/Özel Harekât Timleri Müşterek Eğitimi,
 • NATO üyesi ülkeler ve ortaklık ülkeleri arasında, siber etki/taarruz yeteneklerinin geliştirilmesi konusunda iş birliğini tesis etmek amacıyla Crossed Swords,
 • Komuta kontrol fonksiyonunu denemek ve NATO üyesi ülkelerin iş birliğini geliştirilmek maksadıyla Poggio Dart-2023,
 • Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın Doğal Afetler Arama Kurtarma (DAK) birlikleri arasındaki dostluk, iş birliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek amacıyla Doğal Afetler Arama Kurtarma, tatbikatları ise icra edilmektedir.
 • Bangladeş Deniz Kuvvetlerine ait SANGRAM gemisi tarafından Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Kuvveti görevi kapsamında Mersin’e,
 • NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 görevi kapsamında Arnavutluk Deniz Kuvvetlerine ait ALS BUTRINTI gemisi tarafından İzmir’e ve Alman Deniz Kuvvetlerine ait FGS OLDENBURG gemisi tarafından ise Aksaz’a liman ziyaretleri icra edilmiştir.

YERLİ VE MİLLİ YERLİLİK YÜZDE 80’LERE ULAŞTI!

Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle yerlilik ve millîlik oranı yüzde 80’lere ulaşan ve bu alanda marka hâline gelen savunma sanayi ürünlerimiz ile Silahlı Kuvvetlerimiz her geçen gün daha da güçlenmekte ve caydırıcılığını artırmaktadır.

Bu kapsamda, Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca çeşitli miktarlarda “Yer Altı Görüntüleme Cihazı”, “Mini/Mikro İHA’lara Karşı Karıştırma ve İmha Sistemi” ve “Yeni Nesil T-155 Kundağı Motorlu Fırtına Obüs”ün muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.

Sonuç olarak dünyanın en güçlü ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, asil milletimizin sevgisi ve güveninden aldığı ilhamla;

 • Bekamıza yönelen her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf etmeye,
 • Ülkemizin savunma ve güvenliği için var gücüyle çalışmaya,
 • Üstlenmiş olduğu tüm görevleri, dün ve bugün olduğu gibi bundan sonra da başarıyla yerine getirme azim ve kararlılığındadır.

BURNUMUZUN DİBİNDE ABD-PKK ALÇAKLIĞI

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları da, ABD’nin Suriye’de PKK/YPG ile ortak tatbikat yapmasına ilişkin sorulara, “ABD’nin Suriye’de terör örgütü PKK/YPG-SDG ile faaliyetlerini  yakından takip ediyoruz. ABD’den beklentimiz, bu terör örgütüne verdiği tüm yardım ve desteği sonlandırması ve bizim terörle mücadelemize samimi destek vermesidir” yanıtını verdi. 

ERDOĞAN’IN YUNANİSTAN ZİYARETİ

Bakanlık kaynakları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyareti sonrasında Yunanistan ile ilişkilerdeki son duruma ilişkin soru üzerine şunları kaydetti:

 “13 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirilen Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı Yunanistan ile ilişkilerimizi geliştirmek için önemli bir adımdı. 2 yıldan fazla bir süredir ara verilen heyetler arası görüşmeler bu toplantılarla tekrar başlamış oldu. Ve bir sonraki toplantının Atina’da yapılması için planlamalara başlandı. Güven Artırıcı Önlemler Toplantıları problemlerin çözülmesine değil  olumlu atmosferin devamının sağlamasına ve karşılıklı güvenin artırılmasına yönelik toplantılar. Son toplantıda da olumlu gelişmeler sağlandı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x