Hatay Akademi Senfoni Orkestrası, depremden sonra ilk kez Hatay’da

Hatay Akademi Senfoni Orkestrası, 21 Ekim 2023’te depremden sonra ilk kez Hatay’da konser verecek. ‘Cumhuriyet’in 100. Yılı ve Depremde Kaybettiklerimizi Anma Konseri’, depremin ardından Hatay’da ‘yeniden doğuşun’ umudunu yeşertmek, depremde kaybedilenleri anmak, hafızaları diri tutmak ve tüm dünyanın dikkatini tekrar ‘deprem’ gerçeğine çekmek amacıyla verilecek.

Sahnede, Cumhuriyet’in 100’üncü yılını temsilen 100 kişilik orkestra ve 100 kişilik koro yer alacak. Senfonik formda seslendirilecek Anadolu müziklerinden, farklı dillerde halk şarkılarına, Hatay türkülerinden dünya müziklerine kadar geniş bir repertuvarda gerçekleşecek konserde, Batı klasik müzik eserleri, Türkiye klasik müzik bestecilerinin eserleri ve Cumhuriyet marşları da konser programında yer alacak.

Konser kadrosunu; Hatay Akademi Senfoni Orkestrası’nın depremden dolayı Türkiye’nin farklı şehirlerine göç etmek zorunda kalan müzisyenlerinin yanı sıra Türkiye’deki opera, senfoni ve konservatuar müzisyenleri ve Hatay’da bulunan müzik öğretmenleri oluşturacak.

Hatay Akademi Senfoni Orkestrası’nın 21 Ekim Cumartesi günü Antakya Cumhuriyet Meydanı’nda (Köprübaşı Meydanı) gerçekleştirecekleri konser, herkese ücretsiz olacak. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x