Telefonunu Yastık Altına Koyarak Uyuyan Kızın Hayatı Karardı… Çok Büyük Sorunlara Yol Açıyormuş!

Akıllı telefonlar hayatımıza çok yakın bir dönemde dahil olsa da, artık onların olmadığı bir hayat düşünülemez durumda.

Genç ya da yaşlı fark etmeksizin, milyonlarca insan için adeta bir ‘uzuv’ haline gelen cep telefonları, günün büyük bir bölümünde elden düşmediği gibi, gece yarısı uykuya dalarken de adeta bir masal anlatıcısı görevi görüyor.

Yıllar boyunca masal dinlemeden uyuyamayan çocuklar klişesi, çağımızda her yaş grubu için yerini telefona bırakmış durumda. Uykuya dalmadan önce gündemi takip etmek, birkaç yazı ya da video izlemek için yatakta telefonun başına geçen kişiler, zaman zaman saatlerce telefonu elinden düşürmezken, kısa sürede uyuyanlar ise ellerindeki telefonu yastıklarının altına koymayı tercih ediyor.

YASTIĞININ ALTINA TELEFONUNU KOYARAK UYUYAN KIZ DEHŞETİ YAŞADI

Uzmanlar, yapılan bu davranış için çok ciddi sorunlar yaratabilir uyarısında bulunurken, ABD’de bir genç kızın başına gelenler ise görenleri dehşete sürükledi.

ABD’nin Teksas eyaletinde yaşayan Ariel Tolfree telefonunu yastığın altına koyup uyumaya başladı. Gecenin bir yarısı yanık kokusu yüzünden uyanan genç kız, bu durumu ciddiye almayarak yeniden uyumaya devam etti.

Yastığın altında aşırı ısınma ve havasızlık nedeniyle patlayan cep telefonu, genç kızın yatağını adeta savaş alanına çevirdi.

Telefon firmasının yetkilileri, yaşananların ardından ürünlerinin güvenli olduğunu belirtip ve telefonun kullanım kılavuzunda açıkça “telefonun hava akışının kısıtlanması durumunda yangına neden olabileceği” uyarısının yer aldığını söyledi.

Aile bu uyarıdan habersiz olduklarını söyleyip açıklamaya itiraz etti.

Üretici firma ise gelen bu itirazlar üzerine telefonu incelemek istediklerini ve Ariel’in telefonu, yatağı, yastığı ve nevresimine gelen zararı karşılayacaklarını dile getirdi.

Polis departmanı söz konusu sorunun farklı bölgelerde de yaşandığını ve özellikle yastık altında telefonun şarj edilerek uyunduğu durumlarda patlama riskinin arttığını belirterek, telefonu yastık altına koyarak uyunmaması gerektiğini belirtti.

KANSER VE ALZHEİMER TEHLİKESİ YARATIYOR

Söz konusu durum yalnızca patlama riskleri ile sınırlı değil. Telefonlar, sahip oldukları SAR değeri nedeniyle radyasyon üreten akıllı cihazlar kategorisinde yer alıyor.

Cep telefonları açık olmasa bile her 30 saniyede bir baz istasyonuna sinyal gönderiyor. Sakarya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x